From Pyrlandia

chien de montagne des pyrénées

Pyrenejský horský pes mojimi očami...


 

   

    Keby som mala opísať pyrenejského horského psa tromi slovami, pre mňa by to bola HRDOSŤ, CITLIVOSŤ a OCHRANA. Je to výnimočný pes, ktorého jediným poslaním bolo strážiť „svoju rodinu“ a je jedno, či tou rodinou bolo obrovské stádo oviec, kôz, dom plný detí, alebo honosný zámok. „Patou“, ako familiárne nazývajú pyrenejského horského psa doma vo francúzskych  Pyrenejách, má v sebe hlboko zakorenenú potrebu ochraňovať a nikto mu ju nevymaže, ani ju neutlmí. 

     Váš život už nikdy nebude taký, ako pred kúpou pyrenejského horského psa. Či chcete, alebo nie, zmení sa. Zistíte, že aj keď občas máte pocit že váš pyreneják na vás zvysoka kašle, že nie ste stredobodom jeho sveta, opak je pravdou. Miluje vás a jeho jediným poslaním je chrániť vás a vašu rodinu – jeho rodinu, a to aj za cenu tvrdohlavého odmietania vašich povelov, neuposlúchnutia, pretože nič nie je pre neho dôležitejšie, ako vaša bezpečnosť. Je to pes s obrovským srdcom v obrovskom tele, no napriek jeho veľkosti vás zaujme ako prvé jeho aristokratické vyžarovanie.

     Hovorí sa, že pyreneja robí výnimočným jeho pohľad. Keď sa na vás pozrie, jednoducho vás jeho oči pohltia, a máte pocit, že sa v nich skrýva neskutočná múdrosť a láska. Jeho pohľad je skutočne výnimočný a podmanivý. Najkrajšie a najvýstižnejšie opísal tento pohľad predseda francúzskeho klubu Alain Pécoult, keď raz počul malého chlapca pri výstavnom kruhu ako hovorí svojej mame: „Ten pes sa na mňa pozerá ako človek“. Už pri prvom stretnutí s pyrenejom si naozaj uvedomíte, že máte jednoducho potrebu správať sa k nemu inak, ako ste boli doteraz zvyknutí k iným psom. Máte od prvého momentu dojem, že komunikujete so seberovným partnerom, ktorý vám absolútne rozumie. Nemáte potrebu sa obmedziť na komunikáciu v poveloch, ale tak nejako automaticky používate celé vety a slovné spojenia. Jediné čo vás vtiahne do reality, že je to stále len pes je to, že vám neodpovie slovom. Dokáže s vami však komunikovať tak, že väčšinou pochopíte, čo vám chce povedať.      Najväčší šok u nás dostávajú návštevy hneď pri vstupe. Po vystúpení z auta sú vítaní ohlušujúcim štekotom a verím, že musia mať pocit, že ich na druhej strane brány čaká svorka zúrivých krvilačných nekompromisných beštií. Pyrenej pri správnej výchove však akceptuje svojho majiteľa ako vodcu svorky a akceptuje každú ním vpustenú návštevu. Preto síce ohlasujú každého hrozivým štekotom, no rovnako srdečne ho vítajú, keď ho majiteľ pustí dnu. Naše návštevy možno s miernymi obavami vhupnú do svorky ôsmich obrovských psov, ale namiesto zúrenia ich čaká búrlivé privítanie, radosť, šťastné úsmevy a zasnené pohľady, ktoré sú tak typické pre výraz pyrenejského horského psa. 


Charakteristika plemena ...

   

     Štandard FCI č. 137 radí pyrenejského horského psa do II.skupiny FCI. Označuje ho za veľkého silného psa avšak s dávkou elegancie. Pyrenejský horský pes sa používal výlučne na ochranu stád pred predátormi a to ho predurčuje na výborného ochrancu s veľkou väzbou v minulosti k stádu a dnes k svojej rodine. Je to pes s impozantným a voči „nepriateľom“ odstrašujúcim vystupovaním, no s dobrosrdečným a naozaj úzkym vzťahom k jeho chránencom. Jeho základnými fyzickými prejavmi je sila, obratnosť a vytrvalosť. Štandardom povolenú výšku v kohútiku môžu dosahovať psy až do 82 cm, fenky maximálne do 77 cm. Napriek svojej výške nemôže pôsobiť ťažkopádne, či nemotorne, ale naopak skôr štíhlejším, elegantným a atletickým dojmom.  


Povahové vlastnosti pyrenejského horského psa.

     

      Pyrenej, je jednoducho strážca telom a dušou a nie tichý vyčkávajúci zabijak. Stráži tým štýlom, že sa snaží aby ku konfliktu ani nedošlo, a tak  nepriateľa zastrašuje svojou mohutnosťou a hlbokým hlasom. Je potrebné podotknúť, že nepriateľom (odpradávna) boli pre nich vlci, medvede, rysy a nie človek. Síce, v súčasnosti už len málo pyrenejákov plní svoju prapôvodnú funkciu ochrany stád doslovne, plní ju však s rovnakou vervou a zanietením, len stádo vymenili za svoju rodinu a domáce zvieratá. Ochrancom sa narodil a ostáva celý svoj život a z toho vlastne vyplýva aj základná charakteristika jeho povahy.

     Patou je veľmi vnímavý a dokáže si všimnúť aj malé detaily. Práve táto vlastnosť z neho robí perfektného strážcu, ktorý zaregistruje aj ten najmenší pohyb alebo zmenu. Stačí keď pred domom vymeníte napríklad v jeho neprítomnosti kvetináč, váš pyrenej si to v momente všimne a letí to skontrolovať. Veci ktoré nemá ísť ako preveriť fyzicky čuchom, z poza plota pozoruje a ohlási mohutným štekotom. Ak teda vaše okolie je alergické na štekot psa, pyrenej určite nebude pre vás. Síce neštekajú zbytočne a ich hlas je hlboký a dunivý, nie ostrý a otravný, je ich základnou „pomôckou“ pri ochrane vás a vášho majetku. Jeho zmysli a potreba strážiť sa príchodom tmy automaticky znásobujú, keďže nebezpečenstvo (predátory) prichádzalo za súmraku alebo v nočných hodinách.   


 

     So strážením súvisí ďalšia jeho základná vlastnosť a to je nedôvera. Práve preto, že sa považuje za nekompromisného a nepodplatiteľného ochrancu, nemôže bezhlavo dôverovať. Máloktorý pyrenej si zoberie pamlsok od cudzieho človeka bez toho aby sa pred tým nepozrel na vás a na vašu reakciu, čo si o tom myslíte a či je to v poriadku. Všetko nové je pre neho nedôveryhodné a musí to preveriť čuchom. Celkovo pyrenejský horský pes verí 100% len svojmu čuchu, zrak je pre neho druhoradý.

     Obrovský zmysel pre empatiu a veľká citlivosť z neho robí ohľaduplného ochrancu detí, starých ľudí a to mu dáva nesporne aj vlohy na prácu canisterapeuta. Napriek svojej veľkosti je veľmi jemný a výborne sa dá ovládať na vôdzke. Pyrenej je práve pre túto svoju jemnosť a vysoký prah bolesti vhodným rodinným psom, ktorý je úžasne jemný aj k malým deťom a vie si s nimi vytvoriť naozaj nádherný vzťah.     Pyrenej jednoznačne potrebuje mať rodinu, potrebuje ju aby mal svoj zmysel života. Nie je to pes samotár a už rozhodne nie je vhodný ako pes niekde na stráženie len vecí a majetku. Potrebuje okolo seba „živé objekty“, teda buď rodinu alebo zvieratá. Potrebuje byť plnohodnotnou súčasťou svojej rodiny, chce cítiť vašu blízkosť, pretože tak vás vie predsa najlepšie ochrániť. Nie je to otravný typ psa, jemu úplne stačí keď bude pokojne hrdo ležať 2 m od vás a vychutnávať si vašu prítomnosť.