From Pyrlandia

chien de montagne des pyrénées

VRH N


           

narodenie : 29.09. 2023

11 šteniat (zo 14)

6 psov a 5 feniek

          RODIČIA: 

 

KEKROPS Blatka  x  IANAEL ELOISE from Pyrlandia

                                             (HD A, PL 0/0)             (HD A, ED 0/0, PL 0/0)

 

RODOKMEŇ - VRH N

pedigree_N_litter_mini.jpg

NAYALES ERMES

znakový psík - v novom domove (SK)

NAYALES ERMES from Pyrlandia

NOUNOURS LYO

znakový psík - v novom domove (HU)

NOUNOURS LYO from Pyrlandia

NESTOU LAVAS

znakový psík - v novom domove (SK)

NESTOU LAVAS from Pyrlandia

NOURSON ALEROS

znakový psík - v novom domove (PL)

NOURSON ALEROS from Pyrlandia

NORLAAS HEROS

celobiely psík - v novom domove (SK)

NORLAAS HEROS from Pyrlandia (13 days)

NEILSON PAULES

celobiely psík - v novom domove (SK)

NEILSON PAULES from Pyrlandia

NAYRISE GARLINE

znaková fenka - v novom domove (SK)

NAYRISE GARLINE from Pyrlandia

NYARA LOREA

znaková fenka - v novom domove (SK)

NYARA LOREA from Pyrlandia

NELSYA ERYS

znaková fenka - v novom domove (USA)

NELSYA ERYS from Pyrlandia

NARLA ELISEÉ

znaková fenka - v novom domove (SK)

NARLA ELISEÉ from Pyrlandia

NEYADA AYLA

celobiela fenka - v novom domove (SK)

NEYADA AYLA from Pyrlandia
 

55 DNÍ

23.11.2023

 

... všetky fotky nájdete vo FLICKR galérii ♥ ...

49 DNÍ

17.11.2023

 

... všetky fotky nájdete vo FLICKR galérii ♥ ...

45 DNÍ

12.11.2023

 

Šteniatka už majú za sebou čipovanie a očkovanie a aj kompletnú prehliadku naším veterinárom, ktorá dopadla na výbornú. Veterinár im skontroloval okrem iného aj srdiečka a pately. Drobci majú za sebou aj svoje tretie odčervenie a rovnako už aj kontrolu vrhu kontrolórom z nášho klubu. Veľmi nás potešili jeho úprimné slová plné chvály a obdivu na celý vrh. Šteniatka sú veľmi pekne stavané, všetky majú silné kostry a na tento vek naozaj veľmi pekný pohyb. Sú šikovní a  mimoriadne rýchlo sa učia a prijímajú všetko nové. Pohybujú sa už po celom pozemku a zásady správania sa vo svorke pochopili hneď prvé dni. Vychovávajú ich všetci a drobci sú naozaj veľmi prispôsobiví. Počasie nám síce túto jeseň moc nepraje a na jeden pekný deň bez dažďa máme hneď aj zo desať tých naozaj chladných a daždivých.  Fotiť sa väčšinou nedá a tak sme radi že sa nám jeden z tých krajších dní podarilo využiť na podrobné fotenie všetkých šteniatok.

... všetky fotky nájdete vo FLICKR galérii ♥ ...

37 DNÍ

4.11.2023

 

... viac fotiek nájdete vo FLICKR galérii ♥ ...

26 DNÍ

24.10.2023

Šteniatka už trávia čas aj von na záhrade a zoznámili sa už s ostatnými  psami. Menia sa doslova pred očami každý deň, rastú, zdokonaľujú sa v pohybe a zvykajú si na rôzne zvuky, podnety a vône. Sú to zatiaľ veľmi kľudné a spokojné šteniatka. 

... všetky fotky z dnešného veľkého fotenia nájdete vo FLICKR galérii ♥ ...

13 DNÍ

11.10.2023

Šteniatka už pomaly otvárajú oči a sú zo dňa na deň väčšie a hladnejšie. Za týždeň ich už čaká prvý príkrm, to bude radosť preveliká :D 

... všetky fotky budeme postupne dopĺňať do ich albumov vo FLICKR galérii ♥ ...

4 DNI

02.10.2023

Šteniatkam sa darí výborne, prospievajú a pekne priberajú

NARODENIE

29.09.2023

Podľa toho aká obrovská bola Ianael posledné dni pred pôrodom, začala som už mať reálne obavy o tom,  že sa bude jednať zrejme o naozaj veľké šteniatka aj vzhľadom na ich vyšší počet. Pár dni pred pôrodom nám skomplikovalo situáciu to, že Ianael spolu so staršími psami chytila zrejme nejaký infekčný črevný vírus na našej tradičnej večernej prechádzke a silné hnačky sme museli riešiť aj silnejšou liečbou, ktorá síce do pár dní aj našťastie zabrala, no predsa len ju to značne oslabilo. Pôrod začal v skorých ranných hodinách, prvé šteniatko porodila ľahko do pár sekúnd von medzi  ostatnými psami :) a potom bola teda ochotná premiestniť sa do domu. V priebehu 4 hodín porodila bez problémov celkovo 6 šteniatok, no brucho mala stále obrovské. Pred siedmim šteniatkom sa však pôrod zastavil. Kontrakcie boli veľmi slabé až žiadne. Plodová voda odtiekla no šteňa nevychádzalo. Veterinár k nám prišiel pichnúť jej oxytocín a nechať stiecť glukózu, no pôrod nepokračoval. Museli sme teda pristúpiť k cisárskemu rezu. Ďakujem nášmu skvelému veterinárovi Dávidovi a jeho kolegyni Laure, ktorí nám boli ako vždy veľkou oporou a pomocou. Po celý čas sme boli v podstate na sále s nimi a s Ianael a brali si šteniatko po šteniatku. Vybrali z nej ďaľších 8 šteniatok. Tak ako sme predpokladali, jedno mŕtve šteniatko, ktorému sa oddelila placenta zrejme o niečo skôr zastavilo pôrod, tým že bolo naozaj najväčšie a Ianael značne oslabená prekonanou infekciou, nevládala ho už vytlačiť a kontrakcie postupne skoro prestali. Ďalšie šteniatko v poradí už chytilo sepsu z mrtveho šteňaťa pred ním a tiež svoj boj prehralo, bohužiaľ aj tretia fenka v poradí zrejme musela mať už určité toxíny v tele, pretože umrela do 2 dní po pôrode. Všetky šteniatka mali váhy okolo 600 až 650g.  

Máme teda 6 psíkov a 5 feniek. 

Ianael sa zotavila veľmi rýchlo, je vzorná pokojná matka a šteniatka si vyslovene užíva ♥

KRYTIE

30.07.2023

 Krytie Ianael prebehlo bez problémov a samozrejme prirodzene. Spočiatku ho síce trochu popreháňala, ale Kekrops ako mladý pes s tým nemal vôbec problém . Bol veľmi vytrvalý a napriek tomu, že to je mladý pes pôsobil veľmi skúsene. Kryli sme len 1 krát, po skúsenostiach z predošlých vrhov máme názor, že úplne postačí jedno krytie bez prekrytia. 

Kekropsa som si vybrala hlavne pre jeho pôvod,pre jeho anglicko belgické línie, ktoré verím, že si môžu výborne sadnúť s líniami našej Ianael. Rovnako pre jeho výbornú vyrovnanú povahu a kvalitný exteriér. Pre mňa je veľmi dôležité aby pes pôsobil harmonicky a aby hneď od prvého pohľadu bolo viditeľné, že je to samec. Ianael je silná a vysoká fena a tak pevne verím, že sa môžeme tešiť, že z tohoto spojenia budeme mať kompaktných, silných a typických  jedincov. 

Kekrops žije na farme, je príkladným farmárskym psom, má výborný vzťah so zvieratami a perfektne plní svoju úlohu strážneho psa. Ianael je naša najpokojnejšia fena, je veľmi vyrovnaná a napriek svojmu mladému veku veľmi pokojná, poslušná a rozvážna. Stráži síce odhodlane , no absolútne bez nejakého zbytočného štekania. Dúfame, že šteniatka zdedia povahy svojich rodičov a budú robiť radosť svojím novým majiteľom. ♥

 

otec vrhu: Kekrops Blatka

HD A, PL 0/0

 

Gillandant Awiseman x Helen Lady Blatka